Web Analytics
Togg'dan İlham Aldılar Elektrikli Araç Ürettiler | TOGG Destek Forumu!

Togg'dan İlham Aldılar Elektrikli Araç Ürettiler

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
8
Yaş
35
Türkiye’nin yerli ve elektrikli otomobili Togg, büyük bir heyecanla bekleniyor. 2023 yılında yollardaki yerini alması beklenen Togg için heyecanlı bekleyiş devam ederken Trakya Üniversitesi öğrencileri elektrikli araç üretti. Yerli otomobil Togg’a rakip olarak gösterilen projede 15 kişilik “Pehlivan Team” özel izin alıp pandemide atölye çalışmaları yaptı. Bunun sonucunda sadece 8 ayda 85 kilometre hız yapabilen elektrikli otomobil üretildi. Trakya Üniversitesi’nde makine, bilgisayar ve elektrik mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler, Togg’dan esinlenip elektrikli otomobil üretti. 15 kişilik takım sadece 8 ayda elektrikli otomobil üretmesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Pehlivan Team takımının kaptanı Enes Çetin, ürettikleri elektrikli otomobil hakkında “Malzemeleri tedarik ediyoruz ama üretimi tamamen bize ait. Yüzde 90'ına yakınını karbon fiber malzemeden üretiyoruz, şasisi dahil.” ifadelerini kullandı.

Üniversite Öğrencilerinden Elektrikli Araç Projesi


Trakya Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulan Pehlivan Team ekibi, bugüne kadar çeşitli başarılı projeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. 2014 yılında da güneş enerjisi ile çalışan araç projesi geliştiren takım, 2016'da ise 'Pehlivan Elektrak' ismiyle elektrikli araç üretmişti. Bu alandaki başarılarını bir üst seviyeye çıkaran takım 20202 yılında yeni bir araç için proje geliştirdi. Pandemi döneminde valilik ve üniversiteden özel izin alarak çalışmalarını sürdüren ekip 8 ay boyunca gece gündüz çalışıp elektrikli otomobili hayata getirdi. Ekibin tasarladığı otomobil 85 kilometre hıza ulaşırken, makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisi takım kaptanı Enes Çetin bu süreci şu şekilde özetledi: “Yasaklarda valilikten ve okulumuzdan izin alıp, atölyemizde çalıştık. Çok zorlu bir süreç geçirdik, gelemeyenler, hasta olanlar oluyordu. Bu süreç bizim için zor geçti. Günlerce, saatlerce, belki hiç uyumadan 48 saat çalıştığımız zamanlar oldu. Yaklaşık 8 ay boyunca yeni aracı üretmek için çalıştık. Hafta sonları çalışıyorduk.”

"Togg Gibi Olmak İstiyoruz"

Elektrikli aracın çevreye duyarlı olması için çalıştıklarını söyleyen Çetin, bu araçları üretip ileride daha iyi yerlerde olmayı hedeflediklerini aktardı. Togg için ayrı bir parantez açan Çetin, “TOGG, çok büyük bir kuruluş, çok iyi işler yapıyorlar. Biz de elimizden geldiğince bu işleri başarıp, ileride onlar gibi olmak isteriz. Hedefimiz; TOGG gibi vatanımıza, milletimize faydalı olup, ülkemizi en iyi yerlere getirebilmek.” dedi.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst