Web Analytics
TOGG Motoru Hangi Ülkenin? | Türkiye'nin TOGG Forumu!

TOGG Motoru Hangi Ülkenin?

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Moderator

Moderatör
Katılım
16 Şub 2023
Mesajlar
25
Aldığı Beğeni
4
TOGG, Türkiye'nin yerli otomobil projesi olarak, hem tasarımı hem de üretimi tamamen Türkiye'de gerçekleştirilen bir otomobil olma hedefiyle yola çıktı. TOGG'un motoru hangi ülkenin üretimi olduğu sorusu gündeme geldi. Bu sorunun yanıtı, aslında oldukça basit değil. TOGG'un motoru aslında, İngiliz şirketi AVL tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Ancak, bu motorun Türkiye'de üretileceği ve monte edileceği biliniyor.

TOGG Motoru Tasarımı

TOGG'un motoru, AVL adlı İngiliz şirketi tarafından tasarlandı. AVL, 1948 yılında Avusturyalı Dr. Hans List tarafından kurulan bir şirkettir. Şirket, araç motorları ve elektronik kontrol sistemleri gibi alanlarda uzmanlaşmıştır. TOGG motoru hangi ülkenin denilince; TOGG'un motoru ise, AVL tarafından geliştirilerek, Türkiye'deki üretim tesislerinde monte edilecektir.

TOGG Motoru Özellikleri

TOGG'un motoru, 200 beygir gücüne sahip olacak. Ayrıca, motorun torku da oldukça yüksek olacak ve 400 Nm'ye kadar çıkabilecek. Bu da, aracın hızlanma performansını ve yol tutuşunu artıracaktır. Motor, düşük emisyonlu ve yüksek verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

TOGG Motorunun Türkiye'de Üretimi

TOGG'un motoru
, AVL tarafından tasarlanarak, Türkiye'deki tesislerde üretilecektir. Bu, Türkiye'nin yerli otomobil projesi için oldukça önemli bir adımdır. Motorun üretimi, Türkiye'deki otomotiv sektörünün gelişimine de katkı sağlayacaktır. TOGG, yerli otomobil projesi kapsamında Türkiye'de yeni bir üretim ekosistemi oluşturma hedefiyle yola çıktı. Bu nedenle, motorun Türkiye'de üretilmesi, ülkedeki otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlayacaktır.

TOGG'un motorunun tasarımı İngiltere'de yapılmıştır. TOGG, İngiltere merkezli AVL RACING şirketiyle işbirliği yaparak motor tasarımını gerçekleştirmiştir. Bu işbirliği sonucunda, TOGG'un tamamen yerli ve özgün bir motor tasarımına sahip olmasına rağmen, tasarım aşamasında yurt dışı kaynaklı bir teknolojik desteğin kullanıldığı bilinmektedir.

TOGG, sadece motor tasarımında değil, batarya üretimi, yazılım geliştirme, prototip üretimi gibi birçok alanda da yurt içi ve yurt dışı iş birlikleri yapmıştır. Bu iş birlikleri sayesinde, yerli üretim sektörüne katkı sağlamak amacıyla gerekli teknolojik altyapının oluşturulması hedeflenmiştir.

TOGG'un motoru hangi ülkenin? Türklerin bu tasarıma katkısı nelerdir? Sorularının cevabı ise; Türk mühendislerinin tasarımı, Türkiye'de üretilen birçok parça ve malzeme kullanılarak üretilmektedir. Bu sebeple TOGG motoru, Türkiye'nin yerli otomobil üretiminde kullandığı yerli ve milli teknolojiler arasında yer almaktadır. TOGG'un motorunun üretiminde yerli üretim oranı %60-70 arasında olacak şekilde planlanmıştır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Mesajlar

Üst