Web Analytics

Türkiye'nin TOGG Destek Forumu!

Yerli otomomobil TOGG'a dair merak ettiğiniz ne varsa hemen foruma üye olup topluluğa soru sorabilirsiniz!
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

İpucu Elektrikli Araçların Petrol Yakıtlı Araçlardan Farkları Nedir?

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
2,569
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
30
Puanları
0
Elektrikli araçların petrol yakıtlı araçlardan en büyük farkı motor yapısında görülmektedir. Elektrikli araçları petrol yakıtlı araçlardan ayıran fark; enerjisini benzin, dizel ve LPG gibi fosil yakıtlardan değil bataryalarından almalarıdır. Fosil yakıt kullanan araçlar içten yanmalı motorlar kullanırken elektrikli araçlar elektrik enerjisinin hareket enerjisine çeviren bataryalar kullanmaktadır. Elektrikli araçların motorları dairesel bir harekete sahiptir. Bu hareketle elektrikli motor tarafından oluşturulan enerji doğrudan tekelere iletilmektedir. İçten yanmalı motorlarda ise pistonların hareketleri dairesel hareketlere dönüştürülmektedir.

Elektrikli araçların petrol yakıtlı araçlardan başka bir farkı da motorun dakikadaki dönme sayısıdır. Elektrikli motorlar 0-18.000 rpm dönme hızına sahiptir. Bu motorlar farklı dönme hızlarında yüksek verimlilikte güç üretebilmektedir. İçten yanmalı motorlarda ise genellikle yüksek hızlarda güç üretilmektedir. Petrol yakıtlı araçlarda üretilen gücün tekerlere sağlıklı bir şekilde aktarılması için şanzıman sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrikli motora sahip olan araçların bataryadan aldığı enerji kontrol edilerek motor hızı ve oluşturduğu tork değişmektedir.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Üst