Web Analytics

Türkiye'nin TOGG Destek Forumu!

Yerli otomomobil TOGG'a dair merak ettiğiniz ne varsa hemen foruma üye olup topluluğa soru sorabilirsiniz!
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Türkiye’nin Otomobili Togg

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
8
Puanları
0
Yaş
36

Türkiye’nin Otomobili Togg​


Türkiye’nin Otomobili projesinde sona gelindi ve aracın üzerindeki örtü kaldırıldı. Yaklaşık 2 yıllık gizlice yürütülen çalışmanın ardından milli otomobil projesi gün yüzüne çıktı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde oluşturulan ve 5 büyük markanın işbirliği ile kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) bugün gerçekleştirdiği tanıtım toplantısı ile beklenen otomobili tanıttı.Teknik Detaylar

İlk olarak far grubu, sonra yan aynaları ve lale desenli ön yüzü tanıtılan otomobilde, son olarak logosu ve araç içerisinden kokpit görüntüsünün tanıtımı gerçekleştirilmişti. Son olarak ise aracın platformu ön gösterim olarak sahnede yer aldı. %100 elektrikli olarak 2 modelde tanıtımı gerçekleşen otomobil, tek elektrik motoruna sahip 4×2 ile ön ve arka aks üzerinde 1’er elektrik motoruna sahip 4×4 aktarma organı ile yola çıkacak. Bugün resmi gazetede yayınlanan teşvik modeli ile de 5 farklı model üzerinde yükselecek. Yıllık 175 bin adetlik üretim kapasitesine sahip fabrikadan, 2035 yılına kadar toplam olarak 30bin adet elektrikli yerli üretim otomobilin çıkması planlanıyor.2 farklı versiyonla pazarda yer alacak olan modeller AWD ile 0’dan 100km/s hıza ulaşması 4,8sn’de, 4×4 çekiş sistemi ile 400Bg, geri kazanım ile menzile %20 kazanç, sınırlandırılmış maksimum hızı ise 180km/s olarak tasarlandı. 300km ve 500km’lik 2 farklı menzil tercihlerine de sahip olacak. Lithium tabanlı uzun ömürlü batarya paketi ile hızlı şarjı destekleyen teknolojisi, aracın 30 dakikada %80 oranında şarjını yapmasına da ayrıca imkan tanıyor.TOGG CEO’su Gürcan Karakaş‘ın yaptığı açılış ile tanıtım toplantısı başladı. Özellikle projenin gidişatını ve yol haritasını belirlemesi açısından önemliydi. İşbirliği yapılan firmaların logolarını paylaştı. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde üretilecek olan modellerin ürün gamını da tanıttı.Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobilinin üretileceği yeri açıkladı. Fabrikanın arazisi Bursa Gemlik’te bulunan 1 milyon m2’lik alanda, 4 milyon m2’lik alanda bulunan askeri bölge içerisinde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı ayrıca aracın satış pazarlamasında ön sipariş yönteminin uygulanacağını ve ilk siparişi de kendisinin verdiğini belirtti.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Üst