Web Analytics
TOGG ve enerji | Türkiye'nin TOGG Forumu!

TOGG ve enerji

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Mehmet ÖZCAN

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
251
Çözümler
3
Aldığı Beğeni
12
TOGG çevreci anlayışla, ön plana iklim değişikliği anlaşmalarına uyum kriterleri göz önüne alınarak, stratejik bir ürün olarak planlanmış ve yola çıkılmış gözüküyor. Dolayısıyla fosil yakıtlı araçlara kıyasla, sera gazı salımı kriterleri önemsenmiş olmalıdır. Sonuçta sessiz, şehir hayatına uyumlu, temiz enerji kullanan ve en önemlisi egzoz gazı olmayan, atmosfere CO2 ve diğer zararlı partiküller salmayacak bir araç olması beklenir.

Ancak kullanacağı enerjinin kaynağı nedir?

Tasarımı ve üretimi elektrikli olduğuna göre, görünüşte temiz olacaktır. Ancak kullanacağı enerjinin üretildiği nokta Biga, Eskişehir, Ege’de bir kömür santralından, hatta ithal kömür santralından besleniyorsa, bu enerji üretildiği noktada atmosfere CO2 ve kirletici partikülleri salacaktır. Dolayısıyla bir TOGG aracının kullanımı, kendisi elektrikli bile olsa, kullandığı enerji kaynağı fosilden gelen enerji olduğunda, havaya salınan sera gazına katkıda bulunacaktır.

Başka deyişle, TOGG yatırımı planlanırken ya da bugün açılırken giyim-kuşam, indirim, uçak yolculuğu vs ile işbirliklerini imzalamasından önce enerjisine yönelik planlamalar yapılmalı veya işbirlikleri imzalanmalıydı. Buna dair haberleri görmeliydik.

Ülkemizin bugünkü elektrik üretim kurulu gücü 103 Bin MW civarıdır. Şimdi bu 103 bin MW’a TOGG yeni bir yük getiriyor olacak. Özellikle de bugün 20 bin MW civarında olan güneş+rüzgar yatırımlarının çoktan planlanıp arttırılması gerekirdi. Manzaraya daha yakından bakalım.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst