Web Analytics
TOGG projesinde iddia “yeşil enerji” ise enerji kömürden gelmemeli | Türkiye'nin TOGG Forumu!

TOGG projesinde iddia “yeşil enerji” ise enerji kömürden gelmemeli

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
254
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
17

Ulaşımda elektrik enerjisi kullanmaktaki amaç ise, bu kullanılan petrolü azaltmak ve yerine yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek enerjiyi koymaktır.


TOGG projesinde, iddia ve hedef “yeşil enerji” ise, bu arabalara sağlanan enerjinin kömürden ya da petrolden gelmemesi gerekir (yukarıdaki Shell şarj istasyonları ile yapılan işbirliğine dikkat). Ha petrolden gelen enerji, ha kömürden üretilmiş elektrik, bunların bir farkı yok. Yani her şarj istasyonu “iklim dostu” değil. Eğer fosil yakıt ile üretilen enerji ile besliyorsa, tam tersine “iklim düşmanı”dır.

Eğer TOGG şarj istasyonlarını düşük kalorili kömüre dayandıracak olursak, şu anda karbon salınımında Çin’in arkasından 2.olan durumumuzu, hızla birinciliğe de taşıyabiliriz.

Yenilenebilir enerji dediğimiz şey; su (hidrolik), rüzgar ve güneş, jeotermal, biyogaz, enerji verimliliği gibi enerji türleridir ve maalesef ülkemizde şarj istasyonları için en kullanışlı olan rüzgar + güneş için sadece 20.161 MW kurulu güç bulunuyor.

Her yıl yola 175 bin araba yola çıkacaksa, her yıl en aşağı 5-10 bin MW “yeni” yenilenebilir enerji yatırımına ihtiyaç var demektir. Aksi durum iklim düşmanı olmak bir yana 2022 Ağustosu’ndaki 6 saatlik elektrik kesilmesini hatırlarsanız, toplam 103 bin MW’lık kurulu gücümüzden, emre amade olan miktarına ekstra yük anlamına gelir.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst