Web Analytics
Neler yeni
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

TOGG projesinde iddia “yeşil enerji” ise enerji kömürden gelmemeli

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
2,743
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
32
Konum
Kocaeli

Ulaşımda elektrik enerjisi kullanmaktaki amaç ise, bu kullanılan petrolü azaltmak ve yerine yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek enerjiyi koymaktır.


TOGG projesinde, iddia ve hedef “yeşil enerji” ise, bu arabalara sağlanan enerjinin kömürden ya da petrolden gelmemesi gerekir (yukarıdaki Shell şarj istasyonları ile yapılan işbirliğine dikkat). Ha petrolden gelen enerji, ha kömürden üretilmiş elektrik, bunların bir farkı yok. Yani her şarj istasyonu “iklim dostu” değil. Eğer fosil yakıt ile üretilen enerji ile besliyorsa, tam tersine “iklim düşmanı”dır.

Eğer TOGG şarj istasyonlarını düşük kalorili kömüre dayandıracak olursak, şu anda karbon salınımında Çin’in arkasından 2.olan durumumuzu, hızla birinciliğe de taşıyabiliriz.

Yenilenebilir enerji dediğimiz şey; su (hidrolik), rüzgar ve güneş, jeotermal, biyogaz, enerji verimliliği gibi enerji türleridir ve maalesef ülkemizde şarj istasyonları için en kullanışlı olan rüzgar + güneş için sadece 20.161 MW kurulu güç bulunuyor.

Her yıl yola 175 bin araba yola çıkacaksa, her yıl en aşağı 5-10 bin MW “yeni” yenilenebilir enerji yatırımına ihtiyaç var demektir. Aksi durum iklim düşmanı olmak bir yana 2022 Ağustosu’ndaki 6 saatlik elektrik kesilmesini hatırlarsanız, toplam 103 bin MW’lık kurulu gücümüzden, emre amade olan miktarına ekstra yük anlamına gelir.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Mehmet TOGG Genel 0 9
Mehmet TOGG Genel 0 9
Mehmet TOGG Genel 0 10
Mehmet TOGG Genel 0 7
Mehmet TOGG Genel 0 8

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.