Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

TOGG Parçaları Yerli Mi?

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
36
TOGG, Türkiye'nin ilk yerli otomobil girişimi olarak 2018 yılında başlatılan bir proje olup, araç tasarımı ve geliştirilmesi tamamen Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak TOGG parçaları yerli mi? dersek, TOGG'un parçaları tamamen yerli değildir. Projenin amacı, Türkiye'nin otomobil sektöründe daha fazla söz sahibi olmasını sağlamak ve yerli otomobil üretimi için önemli bir adım atmak olsa da, bazı parçaların ithal edilmesi kaçınılmazdı.

TOGG'un Parçaları Nelerdir?

TOGG'un yerli üretimi mümkün olan tüm parçaları, Türkiye'de üretilmektedir. Bunlar arasında bataryalar, elektrik motorları, elektronik sistemler ve bazı önemli parçalar yer almaktadır. Ancak bazı parçaların ithal edilmesi gerekmektedir. Bu parçaların başında ise;

Şarj Cihazı; TOGG'un şarj cihazı, Türkiye'de henüz üretilemiyor. Bu nedenle şarj cihazları, yurt dışından ithal edilmektedir. Şarj cihazları, otomobillerin şarj edilebilmesi için önemli bir parça olduğu için, TOGG'un şarj cihazlarının ithal edilmesi kaçınılmazdır.

Süspansiyon Sistemleri; TOGG'un süspansiyon sistemleri, yerli üretim olmamakla birlikte, Türkiye'de üretilemeyecek kadar teknolojik ve karmaşık sistemlerdir. Bu nedenle süspansiyon sistemleri, yurt dışından ithal edilmektedir.

Lastikler; TOGG'un lastikleri de, Türkiye'de üretilmeyen parçalardan biridir. Dünya genelinde birkaç büyük lastik üreticisi tarafından üretilen lastikler, TOGG'un ihtiyacını karşılamak için ithal edilmektedir.

TOGG parçaları yerli mi Türkiye’de mi üretiliyor sorularının cevabı; TOGG'un parçaları arasında yerli üretimi mümkün olanlar, Türkiye'de üretilmektedir. Bu nedenle, TOGG'un bazı parçaları yerlidir. Ancak, diğer taraftan, TOGG'un bazı önemli parçaları da henüz Türkiye'de üretilemeyen veya teknolojik açıdan karmaşık olan parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar, yurt dışından ithal edilmektedir.

TOGG'un Yerli Parça Oranı

TOGG
parçaları yerli mi, yerli sayılabilmesi için hangi oranda yerli parça içermelidir sorularının cevabı ise TOGG'un yerli parça oranı, üretim aşamasının ilerlemesiyle birlikte netleşecektir. Şu an için, aracın toplam maliyetinin yaklaşık %75'inin yerli üretim olacağı, geri kalan kısmının ise yurt dışından temin edileceği söylenmektedir. Bu oranlar, üretim süreci ilerledikçe değişebilir.

TOGG'un İhracat Planları

TOGG, sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde de satış yapmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, aracın Avrupa ve Amerika pazarları için de uygun hale getirilmesi planlanmaktadır. Ancak, yerli parça oranının yüksek olması, aracın fiyatının da yüksek olmasına neden olacaktır. Bu nedenle, ihracat hedefleri doğrultusunda, aracın maliyetinin düşürülmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler