Web Analytics

Türkiye'nin TOGG Destek Forumu!

Yerli otomomobil TOGG'a dair merak ettiğiniz ne varsa hemen foruma üye olup topluluğa soru sorabilirsiniz!
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Togg Gerçekten Yerli Mi

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
2,569
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
30
Puanları
0
Togg projesi Türkiye'de başlatılmış ve Türkiye'deki birçok yerli firma proje ortağı olarak görev almıştır. Fakat bazı bölümlerinde yabancı firmaların da yer aldığı bilinmektedir. Dolayısıyla Togg'un tam olarak yerli mi olduğu konusu tartışmalıdır. Projenin Türkiye'nin yerli otomobil girişimi olarak başlatıldığı ve genel olarak Türk mühendisleri tarafından geliştirildiği doğrudur.

Togg'un tasarımı Ar-Ge çalışmaları ve imalatı Türkiye'de yapılacak ve üretim bandı Türkiye'de kurulacaktır. Togg'un halka arz edilmesi planlandığı için bireysel yatırımcıların da yerli otomobil projesine ortak olma imkanı olacaktır. Togg projesiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'nin önde gelen sanayi firmaları destek vermektedir. Proje sayesinde Türkiye otomotiv sektöründe yüksek katma değerli bir üretici ve ihracatçı konumuna geçmeyi hedeflemektedir.

Togg Tamamen Yerli Mi​

Togg projesi Türkiye'de başlatılmış ve Türkiye'deki birçok yerli firma proje ortağı olarak görev almıştır. Bazı bölümlerinde yabancı firmaların da yer aldığı bilinmektedir. Togg'un bataryası Çin merkezli bir firma tarafından üretileceği açıklanmıştır bu nedenle Togg'un tamamen yerli olduğu söylenemez. Projenin Türkiye'nin yerli otomobil girişimi olarak başlatıldığı ve genel olarak Türk mühendisleri tarafından geliştirildiği doğrudur. Öncelikli hedef olarak Türkiye'de üretim bandının kurulması ve araçların Türkiye'de üretilmesi planlanmaktadır.

Togg'un ana yatırımcılarından biri olan Türkiye Varlık Fonu proje için 22 milyar TL'lik bir yatırım planlamıştır ve bu yatırımın büyük bir kısmı Türk firmalarına yapılacaktır. Bu nedenle Togg'un yerli araçlar arasında bulunacağı söylenebilir. Aracın bazı bileşenleri yurtdışından tedarik edilebilir ve proje ortakları arasında yabancı firmalar da yer almaktadır. Yine de Togg Türkiye otomotiv sektörünün yerli üretimini artırmak yerli teknolojiye yatırım yapmak ve Türkiye'nin otomobil ihraç etme kabiliyetini artırmak için bir adım olarak görülmektedir.

Togg Yerli Mi​

Evet Togg Türkiye'nin yerli otomobili olarak 2018'de duyurulmuş bir araçtır. 2024 yılında üretime geçmesi bekleniyor. Türkiye'nin ilk tamamen yerli elektrikli aracı olması planlanıyor. Togg projesi Türkiye'nin otomobil sektöründe ihracatta bağımsızlığını artırmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. Proje ilk olarak yerli otomobilin tanıtımı yapılana kadar gizli tutuldu ve Türkiye'nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alan Anadolu Grubu BMC Kök Group Turkcell ve Zorlu Holding gibi önde gelen şirketlerin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

Togg'un amacı sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en ileri teknolojiye sahip elektrikli araçlarını üretmek. Tasarımı tamamen yerli olan araç Türk mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve üretilecek. Yerli otomobil 2024 yılında seri üretime geçmeyi planlıyor ve yılda 175 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olacak. Togg sadece otomobil satışlarına odaklanmayacak aynı zamanda elektrikli araç teknolojilerinin tedarik zinciri enerji yönetimi ve akıllı şehirler gibi alanlarda da faaliyet göstermeyi hedefliyor. Bu sayede şirket Türkiye'nin otomotiv endüstrisinde köklü bir değişimi tetiklemeyi ve sıfır emisyonlu hareketliliğin yaygınlaşmasına öncülük etmeyi amaçlıyor.

Togg %100 Yerli Mi​

Evet Togg Türkiye'nin ilk tamamen yerli elektrikli aracı olarak tasarlanmıştır ve üretimi de tamamen Türkiye'de gerçekleştirilecektir. Bu sebeple Togg %100 yerli bir otomobil olarak nitelendirilmektedir. Togg projesi Türkiye'nin otomotiv endüstrisinde bağımsızlığını arttırmayı hedeflemekte ve elektrikli araç teknolojilerinde üstünlük sağlamayı amaçlamaktadır.

Togg'un yerli parça kullanımı politikası aynı zamanda Türkiye'nin otomotiv endüstrisindeki teknolojik kabiliyetlerini de artırabilir. Türkiye geçmişte otomotiv sektöründe bazı tedarik zinciri sorunları yaşamıştı Togg projesi Türk şirketlerinin otomobil üretimindeki deneyimlerini ve altyapılarını kullanarak otomotiv endüstrisinde yeniden bir atılım yapmayı hedefliyor.

Togg Parçaları Yerli Mi​

Togg'un parçalarının tamamı yerli imkanlarla üretilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle Togg'un üretiminde kullanılan parçaların tamamı yerli üretim olacak ve Türkiye'deki tedarik zincirinden temin edilecektir.

Togg'un yerli otomobil projesi hem aracın tasarımı hem de üretimi için Türk mühendisleri ve sanayicileri tarafından geliştirilmekte olup proje yerli üretimi yerli istihdamı artırmayı ve Türkiye'de yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Parçaların tümü Türkiye'de üretilemeyebilir. Yurt dışından bazı parçaların ithal edilmesi gerekebilir.

Togg'un parçalarının yerli üretim olması yerli tedarik şirketlerine ve parça üreticilerine de büyük bir fırsat sunuyor. Togg'un parçalarının tedarik ve üretim zincirinde yer alan firmalar teknolojik altyapılarını geliştirecek ve daha rekabetçi hale geleceklerdir. Yerli tasarım ve üretimin artması Türkiye'nin ihracatını da artıracak. Yerli parça ve ekipman kullanımı ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra elektrikli araçların daha sürdürülebilir bir hareketlilik çözümü olmasına da yardımcı olacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Mehmet TOGG Genel 0 96
Mehmet TOGG Genel 0 72
Mehmet TOGG Genel 0 92
Mehmet TOGG Genel 0 16
Mehmet TOGG Genel 0 31

Benzer konular

Son Konular

Üst