Web Analytics
Togg CEO'su Karakaş: 4,5 yıldır süren çabamızın sonuna geldik, çok heyecanlıyız | Türkiye'nin TOGG Forumu!

Togg CEO'su Karakaş: 4,5 yıldır süren çabamızın sonuna geldik, çok heyecanlıyız

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
8
Yaş
35

Togg CEO'su Karakaş: 4,5 yıldır süren çabamızın sonuna geldik, çok heyecanlıyız​

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin renklerinin Türkiye'yi temsil ettiğini vurgulayarak, "4,5 yıldır süren çabamızın sonuna geldik, heyecanlı ve mutluyuz" dedi.​

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Togg Gemlik Kampüsü Açılış Töreni öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


"Çok heyecanlıyız, çok mutluyuz"
Kampüsün açılışı ve yerli otomobilin banttan indirilişinin heyecanını bu sözlerle dile getirdi.
"4 seneden fazla bir süredir üzerinde çalıştığımız ve şu ana kadar yaptıklarımızı sizlere gösterebileceğimiz bir an. Çok heyecanlıyız, çok mutluyuz. Bunun bir Cumhuriyet Bayramı'na denk gelmesi bizim için ayrı bir gurur meselesi. "
"Renklerimizle tüm Türkiye'mizi kucaklıyoruz"
Türkiye'nin otomobilinin göz alıcı renkleri Karakaş'ın gündemindeki ilk başlıktı.
"Bir otomobilden fazlası. Bir mobilite ekosistemini kurmak üzere yola çıktığımızı söylemiştik, bunu söz vermiştik. Türkiye'mize ait, bizlere ait bir akıllı cihazdan bahsetmiştik. Bunun küresel boyutta rekabet edebileceğinden bahsetmiştik ve biz bunları şimdi adım adım hayata geçiriyoruz. Küresel boyutta rekabet için hazırız. Renklerimizle de tüm Türkiye'mizi kucaklıyoruz. Seçimlerinin özellikle üzerinde uzun bir çaba sarf ettik ki sadece bir rengi değil ülkemizi de temsil edebilsin diye dış dünyada belki bir Kapadokya kadar Pamukkale kadar tanınmayan bir Kula'nın ve öbür taraftan Oltu'nun tüm dünyaya tanınması için Gemlik'in tanınması için keza öyle."
"15 senelik bir projeyi adım adım hayata geçiriyoruz"
Karakaş konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biz 15 senelik bir projeyi hayata geçirirken adım adım iki aşamada kapasitelerimizi kurguluyoruz. Yani şu an kurduğumuz kapasite 100 bin adet için yıllık kapasite ve bu kapasiteye tabii ki öğrenerek ve gelişerek çıkıyorsunuz. Yani bugünden yarına, haftaya salıya buna çıkmak mümkün değil. Teknik olarak mümkün değil. Dolayısıyla biz dünyada oyunun kuralları neyse profesyonellik neyi gerektiriyorsa ve hiçbir zaman kalitemizden de ödün vermemek üzere adım adım kurgulayarak ilerliyoruz."
"6 ay sonrası için fiyat açıklamak profesyonellikle bağdaşmaz"
Fiyat konusuna da değinen Karakaş, "Küresel pazarın kurallarına göre hareket ediyoruz" dedi.
"Günümüz dünyasında hiçbir profesyonel şirket 5 ay sonrası için, 6 ay sonrası için bir fiyat açıklamaz, açıklayamaz. Yani profesyonellikle bağdaşmaz. Biz küresel boyutta rekabet edebileceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla biz eğer buna inanıyorsak, fiyat konumlandırmamızı sadece teknoloji ve segmenti olarak değil buna göre hazırlıyorsak burada sizlerin de endişesi olmaması gerekir."
"Togg martın sonundan itibaren yollarda olacak"
Trafiğe çıkma tarihini mart ayının sonu olarak açıkladıklarını anımsatan Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Neden? Şimdi bakın, biz şimdiye kadar sıfırdan kurulmuş bir şirket olarak, ürünümüzü sıfırdan geliştiren bir şirket olarak sektörün ve regülasyonların söylediği, tarif ettiği her türlü kuralı adım adım uygulayarak gidiyoruz. Yani bizim tesisimizin seri üretime hazır olması, seri üretime hazır olması demek, araçların trafiğe çıkmaya hazır olduğu anlamına gelmiyor. Biz buradan seri üretim süreçleriyle, dondurulmuş süreçlerden çıkan araçların üretilerek Türkiye'de, yurt dışında değişik sertifikasyon testlerine, sertifikasyon testlerinden sonra homologasyonun tamamlanması ve trafiğe çıkmak için o onayın alınmasını bekliyoruz. Bunu yaparken de ülkemizin standartlarının yanında Avrupa'nın da standartlarını almak istiyoruz. O nedenle de bizim bu sürece ihtiyacımız var. Dolayısıyla sorunuzun net cevabı martın sonundan itibaren yollarda olacak."
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Üst