Web Analytics
ÖTV zammı sonrası yerli otomobil için fiyat tahmini: "1 milyon TL'yi geçer" | Türkiye'nin TOGG Forumu!

ÖTV zammı sonrası yerli otomobil için fiyat tahmini: "1 milyon TL'yi geçer"

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
8
Yaş
35

ÖTV zammı sonrası yerli otomobil için fiyat tahmini: "1 milyon TL'yi geçer"​

Kısa süre önce yürürlüğe giren, elektrikli otomobillere yüzde 400'e varan ÖTV zammını değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, revize yapılmazsa TOGG'un da karardan olumsuz etkileneceğini söyledi.


Elektrikli araçlara yönelik yüzde 400'e varan ÖTV zammı geçtiğimiz haftalarda Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar hem elektrikli otomobil almayı düşünenler hem de markalar için sürpriz oldu.

ÖTV oranlarında değişiklik yapılan kararla birlikte motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a çıkarıldı. Motor gücü 85-120 kW arasında olan otomobillerin ÖTV oranı yüzde 7’den yüzde 25’e, motor gücü 120 kW’ı geçen otomobillerin ÖTV’si ise yüzde 15’ten yüzde 60’a çıkarıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, zammın elektrikli otomobil satışlarını ciddi şekilde etkileyeceğinin altını çizdi. Bunun sadece otomobil satışlarını değil tüm elektrikli ulaşım ekosistemini ve yatırımları etkileyeceğini vurgulayan Bayram şöyle konuştu:
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst