Web Analytics

Türkiye'nin TOGG Destek Forumu!

Yerli otomomobil TOGG'a dair merak ettiğiniz ne varsa hemen foruma üye olup topluluğa soru sorabilirsiniz!
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

İpucu Elektrikli Araçların Hızlı Şarj Olması Neye Bağlıdır?

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
2,569
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
30
Puanları
0
Otomotiv sektörüne yeni bir bakış açısı getiren ve çevre dostu özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken elektrikli araçlarda merak edilen unsurlardan bir diğeri şarj konusudur. Elektrikli araçlar nasıl hızlı şarj olur? Sorusunun yanıtını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Elektrikli araçlarda şarj süresi, mevcut batarya kapasitesi ve istasyonlardan alınan güce bağlı olarak değişmektedir.

Alternatif akım (AC) şebekelerinde elektrikli araç bataryalarının %80 şarj oranına ulaşabilmesi için ortalama 3 – 4 saat gerekmektedir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında şebekeden alınan güç ve aracın gücü bulunmaktadır.

Doğru akım (DC) şebekeleri, alternatif akıma kıyasla daha hızlı şarj dolumu sağlamaktadır. Doğru akım şebekesinin kullanıldığı şarj istasyonlarında elektrikli aracın %80 şarj kapasitesine ulaşması için yaklaşık 30 dakika yeterlidir. Hızlı şarj istasyonları olarak da adlandırılan bu şebekelerde 20 KWh’lik akünün %80’e varan şarj edilmesi için 30 dakika yeterli olmaktadır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Üst