Web Analytics
Elektrikli Araçlar Benzin Olmadan Nasıl Çalışır? | TOGG Destek Forumu!

İpucu Elektrikli Araçlar Benzin Olmadan Nasıl Çalışır?

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
302
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
21
Benzine ihtiyaç duymadan çalışabilmesi elektrikli araçların avantajları arasında yer alan en önemli etkendir. Elektrikli araçlarda lityum iyon ve buna benzer pillerden oluşan bir batarya bulunmaktadır. Setlerden oluşan batarya sayesinde elektrik motoruna güç aktarımı sağlanmaktadır. Bu durumda benzin gibi bir yakıta ihtiyaç kalmamaktadır.

Elektrikli araçlar doğrusal akımın alternatif akıma dönüştürülerek kinetik enerji elde edilmesi prensibine dayanarak çalışmaktadır. Bu durum içten yanmalı motorlar ile karşılaştırıldığında daha az parçadan oluşan oldukça basit bir mekanizmaya sahip olunduğunu göstermektedir. Elektrikli araçlarda gaz pedalına basıldığında elektrik motoru, batarya ve kontrol ünitesi bileşenleri görev almaktadır.

Enerji depolamaktan sorumlu olan batarya yeniden şarj edilebilme özelliği ile süreklilik kazanılmasını sağlamaktadır. Depolanan enerji, kontrol ünitesi adı verilen kısımdan geçerek motora iletilmektedir. Doğru akımı alternatif akıma dönüştüren bu ünite motorun da hareket enerjisi üretmesini sağlamaktadır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Son Konular

Geri
Üst