Web Analytics

Türkiye'nin TOGG Destek Forumu!

Yerli otomomobil TOGG'a dair merak ettiğiniz ne varsa hemen foruma üye olup topluluğa soru sorabilirsiniz!
  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

Elektrikli araç, ancak “yenilenebilir” enerji kaynağı ile besleniyorsa anlamlıdır

Mehmet

Yönetici
Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
2,569
Çözümler
4
Aldığı Beğeni
30
Puanları
0
5.000-10.000 MW yeni enerji yatırımı gerekir dedik. Başlıkta da belirttiğimiz gibi, bir elektrikli araç iddiası, çevre ve iklim uyumu anlamına gelir. Bir başka deyişle, eğer yenilenebilir enerji kullanmıyorsanız, elektrikli aracın, fosil yakıt kullanan, içten yanmalı motor tahrikli, konvansiyonel bir araçtan farkı yoktur.

Bu durumda, fosil kaynaklardan elektrik enerjisi sağlanan araç hala doğayı kirletir, karbon salımı yaratır. Arabanın şarj edildiği yerde kirli enerji göremeyebilirsiniz ama enerjinin üretildiği nokta kirlidir (CO2 salımı, NOx partiküller, su buharı), dolayısıyla “elektrikli araç” önümüze bir aldatmaca” olarak önümüze konmuş olur ki başlangıç felsefesi ile sonuç birbirinden 180 derece ters düşer. Maalesef bunun pek çok başka örneği bugün çevremizde PR etkinlikleri ile sunuluyor.

Paris İklim Anlaşması’na imza atmışız ve bağlayıcı ödevlerimiz var. Bu otomobilin cinsi seçilirken de “elektrikli” olmasının nedenleri arasında bu anlaşmanın da payı var. Ülkemizin 2021’de kullandığı yıllık elektrik enerjisinin karşılığı 330,8 TWh’tir. Toplam enerji tüketimi yaklaşık 150 milyon ton eşdeğeri petroldür (petrol, doğal gaz, kömür, su, güneş dahil tüm enerjilerin ton petrole dönüşmüş hali). Ulaşımda harcanan petrol oranı ise bu enerjinin yüzde 25-30 civarıdır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Konular

Üst