Web Analytics
2023'de Türkiye'ye gelmesi beklenen elektrikli otomobiller | Türkiye'nin TOGG Forumu!

2023'de Türkiye'ye gelmesi beklenen elektrikli otomobiller

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
8
Yaş
35

2023'de Türkiye'ye gelmesi beklenen elektrikli otomobiller​

Türkiye'de satılan elektrikli modellerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Fakat Volkswagen, Audi ve Hyundai gibi markaların 2023'de bazı modellerini getirmesiyle çeşitlilik biraz daha artacak.

Dünya genelindeki elektrikli araç sayısı 2019 sonu itibariyle 7.2 milyonu aştı. Otomotiv devleri ürün gamındaki tamamen elektrikli veya şarj edilebilir hibrit model sayısını gözle görülür şekilde artırmaya başladı.

Türkiye'de elektrikli otomobil satışları henüz fazlasıyla düşük. Bunun elektrikli otomobil fiyatlarının pahalı olması, yetersiz teşvikler ve altyapı endişesi gibi belli başlı nedenleri var. Ayrıca ülkemizde resmi olarak satılan tamamen elektrikli modellerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ancak bu durum, 2023 yılında yeni modellerin ülkemize giriş yapmasıyla değişecek gibi görünüyor.

Ülkemizde şu an satılmakta olan elektrikli araçlar ve fiyatları:

BMW i3 (120Ah)473.300 TL
Renault Zoe350.900 TL
Jaguar I-Pace870.944 TL
Mini Cooper SE360.313 TL
Smart EQ ForTwo196.100 TL
Smart EQ ForFour201.100 TL




2023 yılına geçmeden evvel, 2020 yılı sona ermeden iki tamamen elektrikli modelin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Bunlardan ilki Alman otomotiv devi Mercedes'in elektrikli SUV modeli EQC. Söz konusu modelin son çeyrekte satışa sunulmasının planlandığı açıklanmıştı. Bunun yanı sıra Porsche Taycan'ın da 2020 yılı içerisinde Türkiye'ye giriş yapacağı ve bu yıl sadece 50 kişiye teslimat yapılacağı bildirilmişti. Ayrıca Renault Zoe'nin yeni versiyonu da yılın son çeyreğinde beklenen modellerden.




2023 yılına baktığımızda da Türkiye pazarına giriş yapacak elektrikli modellerin çoğunlukla SUV ya da crossover olduğunu görüyoruz. Elektrikli Hyundai Kona ve iX3'ün ilk çeyrekte yollara çıkması bekleniyor. Öte yandan, uzun süredir satışta olmasına rağmen Türkiye'ye gelmeyen Nissan Leaf'in de 2023'de getirilmesi planlanıyor. Audi'nin tamamen elektrikli SUV modeli e-tron ve Volkswagen ID.4 de 2023 yılı içerisinde Türkiye'ye geleceği belirtilen modeller arasında.

2022'ye gelindiğinde ise ülkemizdeki elektrikli araç rekabetine Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) da katılacak. Satışa sunulacak ilk model, geçtiğimiz yılın sonunda görücüye çıkan SUV model olacak. Ardından C-Sedan ve C-Hatchback modelleri karşımıza çıkacak.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Üst